Upadłość likwidacyjna - kiedy i dla kogo?!

Najczęściej opcję upadłości likwidacyjnej wybiera zbyt późno, licząc na ostatnią deskę ratunku. Niestety często deska ta nie pojawia się, a sytuacja jest bliska katastrofy.

Teoretycznie jest tak, że powinieneś ogłosić upadłość firmy 14 dni od przyczyny która spowodowała że przestałeś regulować zobowiązania. Oczywiście oznacza to, że 99% firm już dawno powinno ogłosić upadłość, bo tylko 1% przedsiębiorstw reguluje wszystkie swoje zobowiązania w terminie. No ale taka jest różnica między teorią (prawem) a praktyką.

Bez owijania w prawnicze terminy, naszym zdaniem najważniejsze w upadłości jest przygotowanie argumentacji do ewentualnych kłopotów, jakie mogą Cię spotkać po zakończeniu upadłości.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub spółkę jawną, cywilną czy partnerską, odpowiadasz całym swoim majątkiem. Pomimo poczucia beznadziejności, warto jednak przygotować się do ewentualnej sprawy o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub roszczenia niespłaconych w postępowaniu wierzycieli. Tak, dobrze czytasz - długi które nie zostały spłacone przez syndyka, po zakończeniu postępowania upadłościowego, na wniosek wierzyciela stają się tytułami egzekucyjnymi przeciwko Tobie. Dlatego warto skonsultować Twój przypadek z naszym biegłym sądowym, który ma doświadczenie w analizowaniu przyczyn upadłości, oraz badaniu stopnia ewentualnej winy dłużnika.

Jeżeli jesteś członkiem zarządu spółki zoo lub S.A. teoretycznie odpowiadasz za długo które zrobiłeś całym swoim wyjątkiem - słynny artykuł 299 Kodeksu Spółek Handlowych. I tutaj co sąd to inna sytuacja. Stałe jest jedno - sam musisz się uzbroić w dokumenty i argumenty, aby uwolnić się od odpowiedzialności. My możemy wskazać Ci optymalną drogę oraz kroki jakie musisz wykonać. W każdym razie wbrew pozorom, jak pisaliśmy na stronie głównej znani są ludzie, których sytuacja wydawała się beznadziejną, a mimo to udało im się wyjść na prostą.

Z powyższych względów nasz biegły sądowy, badając procesy upadłościowe powtarza: "upadłość na blisko dwa lata daje wytchnienie od długów, komorników i wierzycieli, ale trzeba ten czas poswięcić na powrót do równowagi psychicznej oraz przygotowaniu dokumentów do ewentualnych starć z ZUS, urzędem Skarbowym czy Bankiem. I mozna te batalie wygrać".

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania zadzwoń pod numer 690 357 716 lub napisz biuro@syndykowie.pl